2011. december 26., hétfő

Ünnep...

...képekben.


Megterítve.



Ajándékbontás után.



Az én egyik ajándékom egy már régóta elkszült scrap album könyv formába öntése volt.







A teljes album megnézhető ITT.

További szép ünnepet mindenkinek.

2011. december 22., csütörtök

2011. december 19., hétfő

Christmas crackers



Avagy a karácsonyi pukkantó a tradiciók része és nagyon népszerű Angliában, minden karácsonyi teríték mellett megtalálható. A pukkantó tulajdonképpen egy csillogó színes papírba csomagolt keménypapírból készült henger, ami úgy néz ki, mint egy nagyobbacska szaloncukor. Mindig két embernek kell szétszakítani, ezt egy kisebb petárdaszerű pukkanás kíséri. A hengerben legtöbbször egy színes papírkorona, egy vicc és egy kis ajándék található. A széthúzásnak az asztal felett kell történnie, jobb kézben tartva, bal kézzel pedig húzva a szomszéd pukkantóját.
Az első karácsonyi „cracker” 1840-ben tűnt fel, de igazán Thomas J Smith tette ismerté 1847-ben, ő francia novellákat árusított karácsonyi ajándékként. Népszerűvé viszont csak azután vált, miután színes papírba (christmas crackerbe) csomagolva árulta az írásait. Akkoriban kezdett igazán elterjedni és azóta is töretlen népszerűségnek örvend.
Egy jó hanulatú vacsorát mégjobbá, egy feszültebb hangulatút pedig oldottabbá tehet ez a pár perces kis "vidámságcsomag". :-))
(Forrás: Wikipedia)

2011. december 17., szombat

Christmas pudding

Azaz a karácsonyi puding. Ez a hagyományos angol karácsonyi desszert. És semmi köze ahhoz amit mi pudingként ismerünk. Az angolok eme kedvencét, a pudingot megtalálni már a középkori szakácskönyvekben is, amikor még húst kevertek bele és nem édesítették. A 17. században kikerült belőle a hús és ekkor kezdték cukrozni és brandyvel locsolni. A karácsonyi puding, másik nevén, szilvapuding (sok helyen gazdagon tartalmaz aszalt szilvát) a 19. században, a viktoriánius korban vált azzá, ahogy ma ismerjük. Hagyományosan karácsony előtt öt héttel, az Advent előtti vasárnapon, az ún. "Stir up Sunday" (felkavaró vasárnapon) készítik el, amikor a család minden tagja, beleértve a gyerekeket is, kever egyet a puding tésztáján szigorúan keletről nyugati irányban, miközben kíván magának valamit.
A sűrű tésztamassza friss és szárított gyümölcsökből, mogyoróból, mandulából és olykor marha- vagy birkafaggyúból áll, de ne ijedjenek meg a vegetáriánusok sem, mert a faggyút nyugodtan helyettesíthetik növényi zsiradékkal, hogy a tészta könnyebb legyen. A puding nagyon sötét, szinte fekete színű, amit bátran meg lehet locsolni konyakkal, barna sörrel vagy más alkohollal. A múltban egy „puding ruhában” főzték, de napjainkban már gőzfürdőt használnak erre a célra. Szokás volt a süteménybe belesütni ezüst pénzérmét a gazdagságért, apró csontot a szerencséért, ezüst gyűszűt a takarékosságért, gyűrűt a házasság reményében vagy egy horgonyt a biztonságos hazatérésért. Felszeleteléskor, akinek a tányérjára került valamelyik amulett, megtarthatta magának. Napjainkban kapni apró zsetonokat és más kis tárgyakat kifejezetten erre a célra. Felgőzölés után a pudingot több héten át hideg, száraz helyen kell tárolni. Tálalás előtt néhány órán keresztül újra gőzölni kell. Ahány ház, annyi szokás; így van ez a puding szervírozásával is. Van, ahol mirtuszlevéllel, fagyönggyel díszítik, van, ahol konyakkal öntik le és flambírozzák. A puding felszolgálása ünnepélyes pillanat, amikor leoltják a villanyt és a háziasszony szertartásosan bevonul és hatalmas taps kíséretében az asztalra helyezi. A pudingot konyakkal vagy rummal kevert vajjal, tejszínhabbal, krémmel, öntettel vagy porcukorral megszórva fogyasztják.
Persze igy a 21. században már készen is megveheti az akinek nincs kedve, ideje, energiája a desszert elkészitéséhez.
Marks & Spencer orange-topped



Tesco Luxury golden



Tesco Finest clementine



Waitrose with Remy Martin



És az utóbbi időszak sztárja amit ugyan a Waitrose forgalmaz, de már inkább csak az Ebay-on lehet kapni, mert úgy elhordták Heston Blumenthal Hidden Orange Christmas Pudding from Waitrose.



És hogy a vállalkozó kedvűeknek legyen mivel kisérletezni két magyar recept:


Christmas Pudding hozzávalói
10 dkg marhafaggyú
5 dkg cukrozott citromhéj
5 dkg cukrozott narancshéj
10 dkg kandírozott cseresznye
10 dkg mandula (egész)
15 dkg mazsola (arany színű)
15 dkg mazsola (sötét színű)
10 dkg liszt
15 dkg szezámmag (fehér szárított)
10 dkg barnacukor
1 db citrom leve
citromhéj (reszelt)
1/2 kávéskanál fahéj (őrölt)
1/2 kávéskanál szegfűbors (őrölt)
1/2 kávéskanál szegfűbors (őrölt)
1 kávéskanál só
1 db narancs leve
1.3 dl tej
3 egész tojás
3 evőkanál konyak


Elkészités

1. Vágja apróra a faggyút, a cukrozott héjakat, a cseresznyét és a mandulát.
2. Mossa meg a mazsolákat forró vízben.
3. Keverje össze a gyümölcsöket és a mandulát, adja hozzá a faggyút, a lisztet, a szezámmagot, a cukrot, a citromhéjat, a fűszereket és a sót, keverje össze alaposan.
4. Keverje bele a citrusleveket és a tejet.
5. Keverje össze a tojásokat a konyakkal és adja a masszához.
6. Forraljon vizet egy nagy edényben.
7. Zsírozzon ki egy nagy pudingosformát, töltse bele a masszát úgy, hogy maradjon a forma pereméig kb. 5cm szabad hely.
8. Fedje le bezsírozott sütőfóliával, majd alufóliával és kösse körbe.
9. Helyezze a forrásban lévő vízbe, fedje le az edény és gőzölje közepes lángon négy órán át.
10. Hagyjuk a pudingot kihűlni és összeesni.
11. Tekerje borpárlatba áztatott rongyba és csomagolja alufóliába és tegye hűtőbe legalább 4 hétre.
12. Tálalás előtt a karácsonyi pudingot a formában 3 órán át gőzölje újra át.
13. Kínáljon a karácsonyi puding mellé konyakos vajat.


Christmas Pudding
Hozzávalók 6 személyre:
  • 15 dkg aszalt szilva
  • 10 dkg cukrozott gyümölcs
  • 30 dkg mazsola
  • 1-2 alma
  • 1 citrom
  • 5 dkg kenyérbél vagy kifli
  • 3 evőkanál meleg tej
  • 18 dkg vaj
  • 4 tojás
  • 15 dkg liszt
  • 15 dkg cukrozott narancshéj
  • 5 dkg mandulaforgács
  • 1 dl rum
  • szegfűszeg
  • fahéj
  • porcukor

Elkészítés:

Magozzuk ki az aszalt szilvát, vágjuk négybe. A cukrozott gyümölcsöket is aprítsuk fel, mossuk meg a mazsolát, utána csepegtessük le, szárítsuk meg. Hámozzuk meg az almát, reszeljük le. A citromot mossuk meg, reszeljük le a héját, majd csavarjuk ki a levét. A kenyérbelet vagy kiflit áztassuk be a tejbe. Közben 16 dkg vajat olvasszunk fel gőz fölött, verjük fel a tojást. Mindezeket az alapanyagokat öntsük tálba, és fakanállal dolgozzuk össze. Adjuk hozzá a lisztet és a cukrozott narancshéjat, a mandulaforgácsot és a rum felét. Gyújtsuk be a sütőt, melegítsük 180 fokra. Öntsük a keveréket kivajazott formába, majd takarjuk le aufóliával. Ezután tegyük bele egy tepsibe, amibe vizet öntünk, és az egészet tegyük be a sütőbe. Négy órán keresztül süssük. Ezután vegyük ki a sütőből, hűtsük ki, és hagyjuk másnapig pihenni. Tálalás előtt egy órával ismét melegítsük be a sütőt, és egy órán át gőzöljük újra. Ezután borítsuk ki, szórjunk rá porcukrot, csepegtessük rá a maradék rumot.
Aki pedig eredeti angol receptet szeretne az böngészhet ITT.

(Forrás: Telegraph, Wikipedia, Google)