Miközben a világ a SOPA és PIPA törvények miatti felháborodásra figyelt az EU és Japán képviselői szép csendben aláírtak az említett két törvénynél is sokkal veszélyesebb egyezményt. Az Egyesült Államok és Japán kezdeményezésére és a nyilvánosság informálása nélkül készült Hamisítás Elleni Kereskedelmi Megállapodás (ACTA) drámai módon megváltoztathatja az Internet globális felügyeletét. Az egyezménnyel kapcsolatos tárgyalásokat kizárólag az ágazat és a kormányok képviselőinek részvételével és a média teljes kizárásával tartották, fittyet hányva a demokratikus folyamatoknak.
A megállapodás olyan intézkedéseket vezet be a szerzői jogok védelmének ürügyén, ami az Internet tartalmak feletti átfogó beleszólási joggal hatalmazza fel a privát szektort. Az ACTA minden korábbi jogi felügyeletet eltöröl és lehetővé teszi a szerzői jog tulajdonosoknak, hogy bírósági végzés nélkül követelhessék az általuk kifogásolt tartalmak törlését, az Internet szolgáltatókat pedig jogi úton felelősségre vonhatják, illetve megbüntethetik, amennyiben nem tesznek eleget a felszólításnak. Elvileg egy oldalt azért is törölhetnek, ha egy cég logóját engedély nélkül megjeleníti, vagy csupán egy szerzői joggal védett tartalomra mutató hivatkozást jelenít meg. Az ilyen vétkekért a felhasználók ellen büntető eljárás indulhat, eltilthatják az Internet használatától és még börtönbe is kerülhetnek.
A megállapodás súlyos következményekkel járhat a szólás szabadságára nézve.
Az ACTA megállapodás a jogi rendszerünk privatizálását jelentené, ami a szólásszabadságra, az adatvédelemre káros hatással lenne, a kultúrához való hozzáférést megnehezítené. Miért kötnek az államok szerződést egymást között? Mi a célja ennek a szerződésnek? Az aláírók biztosak abban, hogy csak az ACTA tudja a szellemi tulajdont megmenteni, a szerzői jogok megsértésére csak ez tud megfelelő eszközöket biztosítani. Stop! Mit jelent ez? A jelenlegi szerzői joggal problémák vannak? Az ACTA nem akármilyen szerződés, hanem olyan elveket rögzít és szabályoz, amik a jogállammal szembemennek. Főképp a magán felek közti szerződéseket a közösség érdekei fölé helyezi. Ez konkrétan azt jelenti, hogy az aláíró államok az internetszolgáltatókat rá kell vegyék arra, hogy ezek a film- és zeneiparral szerződéseket kössenek és internet szűrőket, zárakat, megfigyelő szoftvereket építsenek be a hálózatba, hogy a szerzői jogsértéseknek gátat szabjanak. Az ACTA több olyan homályos megfogalmazást tartalmaz, amik csak úgy lennének értelmezhetőek, ha a felek közti szerződések protokolljai is olvashatóak lennének. Ezek viszont titkos szerződések tárgyát képezik. A nyilvánosság erről nem fog tudni. Tehát az EU tagállamai egy olyan nemzetközi szerződést fognak ratifikálni, aminek parlamentjei nem tudják, hogy miről szavaznak, fontos részek a szövegdzsungelben pontatlanok és még mindig hiányosak.
Szóval összességében az ACTA egy komoly fenyegetést jelent arra az internet világra amit ma ismerünk. Ha minden aláíró állam ratifikálja és törvény szintre emeli ezt a megállapodást akkor az internet úgy nagyjából 15 évet visszalép. Visszafelé megy nem pedig előre. És hogy mindez hová fog vezetni azt csak a jó ég tudja. Jelen pillanatban is szinte az összes file megosztó oldal működését blokkolták. Itt most nem csak a kalózkodásról van szó. Privát tárhelyeket is töröltek, mondván illegális a tartalmuk. Olyanokról van itt szó amikor valaki az általa kifizetett tárhelyen olyasmit tárolt ami az ő saját szellemi tulajdona és azzal szabadon rendelkezik. De a hatóságok nem válogatnak egységesen törölnek mindent legyen az jogos vagy jogtalan. Ez a hozzá állás enyhén szólva is megkérdőjelezhető.
Hogy mit tehetünk az ACTA ellen arról itt van egy részletes tájékoztató:
https://www.laquadrature.net/wiki/Mit_tehetsz_az_ACTA_ellen